czwartek, 31 października 2013

Rośliny cebulowe


Ponieważ temat sadzenia roślin cebulowych, który poruszyłam w poprzednim poście TUTAJ, wciąż nie został wyczerpany i pojawiły się pytania o dalsze szczegóły, to postanowiłam uzupełnić informacje :).

         


 Do roślin cebulowych i bulwiastych zalicza się m.in. tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, lilie, mieczyki, zimowity, śnieżyczki, przebiśniegi, cebulice,  puszkinie, szafirki, dalie, begonie, cesarska koronę, irysy holenderskie, irysy angielskie i irysy żyłkowane.

SADZENIE CEBUL
Cebule roślin kwitnących wiosną, sadzimy do gruntu jesienią, natomiast cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie, które można sadzić i jesienią i wiosną), a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach.
Rośliny cebulowe najlepiej sadzić grupami, w towarzystwie innych roślin ozdobnych - na przykład bylin czy traw. Rośliny o drobnych cebulkach takie jak przebiśniegi, cebulice lub śnieżyce można sadzić w sąsiedztwie drzew lub krzewów liściastych. Wyższe gatunki, takie jak lilie czy korony cesarskie można sadzić pojedynczo.
Ja zawsze zalecam sadzenie roślin cebulowych na rabatach bylinowych, gdyż te pierwsze zakwitną wczesną wiosną, ale nie powinno się usuwać ich liści, dokąd same nie zaschną, stąd rozwijające się nieco później byliny, świetnie zamaskują nieatrakcyjnie wyglądające przysychające liście.
Podłoże dla roślin cebulowych powinno być dobrze przepuszczalne. W przypadku gleb ciężkich z tendencją do zatrzymywania wody, można się pokusić o zrobienie rabaty wzniesionej, która przy nadmiarze wody w ogrodzie sprawdzi się przy uprawie większości roślin ozdobnych, a nie tylko cebulowych.

Rośliny cebulowe sadzimy na taką głębokość, aby nad cebulą znalazło się dwa razy więcej ziemi, niż wielkość cebuli - czyli np. w przypadku cebul tulipanów, których wielkość wynosi ok. 5 cm, sadzimy je tak, aby nad nimi było 10 cm ziemi, w przypadku krokusów, których cebulki są mniejsze (ok. 2 cm), wystarczy, aby przykrywała je warstwa gleby o grubości 4-5 cm.
Można cebulki sadzić warstwami, czyli np. najgłębiej posadzimy cebule narcyzów (ok.15 cm), ponad nimi cebule tulipanów (ok. 10 cm), a jeszcze wyżej krokusy (ok.5 cm). Taki sposób sadzenia możemy zastosować nie tylko w ogrodzie, ale tez w donicach na balkonie czy tarasie.

 Terminy sadzenia cebulek i bulw zimujących w gruncie:
- zawilce - późne lato,
- zimowity - sierpień,
-cebulica - sierpień,
- lilie - od sierpnia (ale można też sadzić wiosną),
- cyklameny - sierpień, wrzesień,
- hiacynty - wrzesień,
- szachownice kostkowane - koniec sierpnia, wrzesień,
- kokorycz pusta - początek września,
- śnieżyce - wrzesień, październik,
- tulipany - od połowy września do połowy października,
- irysy - wrzesień, październik,
- krokusy, szafran - jesień,
- szafirki - jesień,
- narcyzy - jesień,
- przebiśniegi - od września do listopada,
- liatry kłosowe - kwiecień.

Terminy sadzenia cebulek i bulw zimujących w pomieszczeniach:
- begonie bulwiaste - można wysadzać od początku lutego przez cały marzec. Należy sadzić bulwy begonii do skrzynek i trzymać w pomieszczeniu o ok.18°C a pod koniec maja wysadzić do gruntu,
- mieczyki - koniec kwietnia początek maja, bulwy nie zostawia się w gruncie na zimę - należy wykopać po pierwszych przymrozkach
- acidentera dwubarwna - pod koniec kwietnia lub na początku maja, gdy temperatura gruntu wynosi około 10 ⁰C - wykopać cebulki gdy liście zaczynają żółknąć,
- krokosomia (montbrecja)- pod koniec kwietnia i na początku maja a wykopuje się jesienią w końcu września i październiku,
- dalie - początek maja, nie zimują w gruncie, należy wykopać po pierwszych przymrozkach,
- paciorecznik (kanna) - czerwiec, po pierwszych przymrozkach należy wykopać kłącza z gruntu.

http://pt.wikipedia.org/wiki/Keukenhof

12 komentarzy:

 1. Przestrzegając podanych zasad z pewnością ogród będzie wyglądał jak w Keukenhof, który widziałam na własne oczy i byłam zachwycona. Jak masz ochotę, to zajrzyj tutaj http://giga-wszystkooogrodnictwie.blogspot.com/2011/05/juz-jestem-byam.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za zaproszenie i z chęcią Cię odwiedzę :)

   Usuń
 2. Ogrom przydatnych informacji!:) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam się podzielić swoją wiedzą :)
   Rośliny cebulowe są jednym z tematów na kursach, które prowadzę, i ku mojemu zaskoczeniu, często wiedza na ich temat jest niewielka, choć wydają się być tak rozpowszechnione :)

   Usuń
 3. Witaj Aniu! W wolnej chwili zaglądnij do mnie na chwileczkę :-)
  http://czarnyczarnykot.blogspot.com/2013/10/wyniki-jesiennego-candy.html
  serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zaglądnęłam i się cieszę jak nie wiem co!!!
   Bardzo dziękuję!

   Usuń
 4. U mnie o wsadzenie cebulek wiosennych kwiatów pamiętał mój M. :)
  Będę więc ich kilka miała.
  A Twój opis bardzo szczegółowy, być może z domu przerzucę się teraz na ogród, więc dziękuję Ci za praktyczne porady :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że porady mogą się komuś przydać :)
   A "przemeblowania" ogrodu są niemniej fajne, niż remontowanie domu :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Aniu niby wie się dużo ,ale zawsze czegoś nowego się człowiek dowiaduje- dzięki , a wkład do okrągłej poduchy chetnie Ci uszyje pozdrawiam dusia

  OdpowiedzUsuń